Adım Adım cPanel/WHM Kurulumu ve Konfigürasyonu

Kurulum için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

mkdir /home/cpins
cd /home/cpins
wget http://layer1.cpanel.net/latest
sh latest

Kurulumdan sonra ki ihtiyaçlarınız doğrultusunda ki konfigürasyonundan bahsedeceğim.

Kurulum işlemi bittikten sonra browser’ımıza
http://IP:2086 yazarak giriş yapıyoruz.
Username ve Password’unuz linux root bilgileriyle aynıdır.

Kurulumu yeni yaptığımız için öncelikle sözleşme gelecektir. I agree/Go to Step 2 tıklayarak sözleşmeyi kabul edip, 2. adıma geçiyoruz.

Server Contact Email Address: server@domainadi.com ( Oluşabilecek problemlerde buraya mail gönderecektir. )

Server Contact SMS Address: SMS ile bilgilendirilmeniz içindir. Boş bırakıyoruz.

Server Contact AIM Name: AIM bilgileriniz. Boş bırakıyoruz.

Server Contact ICQ Number: ICQ numaranız. Boş bırakıyoruz.

This Server’s Hostname: Server’ınızın hostname’idir. Genelde NS adresinizle aynı veririz.

Primary Resolver: DNS server’ınızın IP’sidir. Hizmet aldığınız Datacenter’ın IP’sidir.

Secondary Resolver: DNS server’ınızın 2.IP’sidir. Hizmet aldığınız Datacenter’ın IP’sidir.

Third Resolver: DNS server’ınızın 3.IP’sidir. Hizmet aldığınız Datacenter’ın IP’sidir.

Main Network/Ethernet Device: Ethernet kartınızı seçmeniz gerekmektedir. Default değer doğrudur.

Save & Go to Step 3′e tıklayarak yeni adıma geçiyoruz.

Add New IP Address(es): Yeni IP adresi eklemek için kullanılır. Alt tarafda ekli olan IP leri görebilirsiniz.

Go to Step 4′e tıklayıp 4. adıma geçiyoruz.

Nameserver Configuration: Server’ımızın DNS yazılımını seçmemize yarar. Bind DNS başarılıdır ancak sorunlar çıkarttığı için tercih etmeyebilirsiniz. NSD DNS şuanda en sağlıklı çalışan sistemlerden birisidir.

Choose which nameservers domains on this server will use: Domain’i yönlendirmek için kullanacağınız NS’leri yazınız.

Add “A Entries” for all Nameservers: NS’lerimizin sağlıklı çalışması için bunu aktif ediyoruz. NS’lerimize karışık gelen A kayıtlarını oluşturacaktır.

Add A Entries for Nameservers & Hostname: Yazmış olduğunuz NS’lere karşılık gelen IP’leri belirtiniz.

Add “A Entries” for Hostname: Aktif ediniz. Hostname’in karşılığına gelen A kaydını oluşturacaktır.

Save & Go to Step 5′e tıklayarka 5. adıma geçiyoruz.

FTP Configuration: FTP server’ımızı seçmemizi istiyor. ProFTPD sorunsuz çalışan bir sistem olduğu için tercih edebilirsiniz.

Mail Configuration: Mail server’ımızı seçmemiz gerekiyor. Courier’i tercih edebilirsiniz.

Convert Mailbox Format: Aktif ediniz.

Configure cPHulk: Aktif ediniz. Brute force ataklara karşı güvenlik sağlayacaktır.

Extend account lockout time upon additional authentication failures: Aktif ediniz.

Save & Go to 6 Step tıklayarak 6. adıma geçiyoruz.

Use file system quotas.

Seçilip finish setup wizard’a tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz.
Sıra geldi ince ayarlarımıza.

İlk yapacağımız şey, Tweak Settings bölümüne girerek BoxTrapper Spam Trap bulmak ve etkisizleştirmektir.

BoxTrapper Spam Trap server’ımızın IP adresini SPAM’a düşürebileceği için kapatıyoruz. Save edip devam ediyoruz.

Exim Configuration Editor kısmına giriyoruz ve alt taraftan “Advanced Editor” linkine tıklıyoruz. Bu açılan sayfada, ilk kısma (ilk textarea’ya) tırnak işaretleri olmadan “log_selector = +arguments +subject” ibaresini ekleyip save’liyoruz, cPanel de Exim’i baştan başlatıp ayarlarımızı kaydediyor. Bu işlem, Exim’in daha sorunsuz ve daha düzgün şekilde log tutmasına yarıyor.

PHP Configuration Editor’e girip Switch to advanced mode’e tıklıyoruz.

“disable_functions” kısmını bularak tırnaklar olmadan aynen şunu yapıştırıyoruz:

posix_getpwuid,array_compare,array_user_key_compare,ini_restore,exec,proc_get_status,proc_nice,proc_open,allow_url_fopen,fin,pconnect,system,dl,passthruexec,shell_exec,proc_close,proc_get_status,chown,chgrp,escapeshellcmd,escapeshellarg,fileread,passthru,popen,shell,execute

Sonrasında ise, “enable_dl” ayarını bularak “Off” konumuna getirip ayarlarımızı kaydediyoruz. Artık güvenli bir PHP’imiz var.

Sıra geldi derleme işlemine. Ben daha çok hosting firmalarının ihtiyacı olacak, en çok kullanılacakları aktif ederek devam ediyorum.

Önemli: Bu derleme işlemi kesinlikle yarıda kesilmemelidir. Yarıda kesilmesi durumunda sunucunuza format atılması ve tekrar kurulması gerekebilir. Eğer tarayıcı pencereniz kapansa bile derleme işlemi arkaplanda çalışmaya devam edecektir, yeter ki derleme işleminin bittiğinden emin olmadan sunucunuza kesinlikle resetlemeyin yaptırmayın.

EasyApache (Apache Update) kısmına giriyoruz. “Start customizing based on profile” tıklıyoruz. Apache 2.2 seçip next step diyoruz. PHP 5 seçiyoruz. Next step tıklıyoruz ve en alttaki, yani en günel seçeneği seçiyoruz. Şu anda en güncel PHP versiyonu 5.3.1 seçiyoruz. Next step tıklıyoruz, Frontpage, Mod SuPHP, Ioncube Loader for PHP, Mod Security bunların dışında seçili olan varsa kaldırıyoruz. Alttan “Exhaustive Options List” tıklıyoruz. Apache Build-In Modules kısmından sadece şunların seçili olduğundan emin oluyoruz: Asis, AuthnDefault, Env, Expires, Fileprotect, Frontpage, Headers, imagemap, Mod SuPHP, Proxy, UniqueID, Version. Daha sonra Other Modules kısmında sadece şunların seçili olduğundan emin oluyoruz: “IonCube Loader for PHP”, “Mod Security”. Şimdi ise, PHP ayarlarına geliyoruz ve sadece aşağıdakilerin seçili olduğundan emin oluyoruz: “Bcmath, CGI, Calendar, Curl, CurlSSL, FTP, GD, Gettext, Iconv, Imap, Magic Quotes, Mbregex, Mbstring, Mcrypt, Mysql, Mysql of the system, OpenSSL,PDO, PDO Mysql, POSIX, Path Info Check, Pear, SQLite3, Sockets, TTF (Free Type), Zlib. Sadece bunların seçili olduğundan emin olduktan sonra, Prefrences ve diğer kısımlara dokunmadan en alttaki “Save and Build” butonunu tıklıyoruz ve build başlıyor. Sorduğu sorulara Yes ve I Understand seçip işleme başlıyoruz.

Derleme bittiğinde PHP and SuExec Configuration hakkında sorular soracak. Biz PHP4 kurmadığımız, default olarak PHP 5 seçiyoruz. Burada PHP5′i suphp olarak seçiyoruz. Eğer PHP4 kurduysanız onuda seçmeyi ihmal etmeyin. Apache SuExec ON yapıyoruz ve Do a dryrun kutucuğunu işaretlemeden Save New Configuration seçip derleme işlemini bitiriyoruz. Close’e tıklayıp işlemi sonlandırıyoruz.

Apache-PHP ile ilgili son ayar olarak Apache Configuration’a giriyoruz ve “Memory Usage Restrictions” kısmını tıklayıp Proceed diyoruz. Artık arızalı scriptlerin sunucumuzu şişirmesi, kilitlemesi gibi şeyler de sözkonusu olmayacak.

Bu ayarları tamamladıktan sonra, cPHulk Brute Force Protection kısmına girip enable ediyoruz. PHP open_basedir Tweak bölümüne girip Enable php open_basedir protection seçip save ediyoruz. Apache mod_userdir Tweak bölümüne gelip Enable mod_userdir protection seçip save ediyoruz. SMTP Tweak kısmında ise Enable ediyoruz. Shell Fork Bomb Protection kısmında ise Enable Protection seçiyoruz. Compiler Access kısmında ise “Disable Compilers” tıklıyoruz. Artık, son derece güvenli bir sunucuya sahibiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>